Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ
Przewiń
Blog

Do poczytania i nie tylko

Newsy

Festiwal się rozkręca

Gra edukacyjna i projekcja dwóch filmów to program na sobotę 12 grudnia 2020, czyli na drugi dzień trwania Festiwalu Filmowego Vitae Valor.

Barwny Świat Międzypokoleniowej Edukacji to tytuł gry online, którą przygotowali organizatorzy festiwalu na sobotni poranek. Wszystko po to, aby zaktywizować uczestników i pokazać ciągłość wydarzeń, które wpisują się w wartość każdego pokolenia. Warto również podkreślić, że wspólne, rodzinne, międzypokoleniowe spędzanie czasu na oglądaniu filmów i twórczej zabawie to główne przesłanie autorów gry, którzy stworzyli ją specjalnie na X Festiwal Filmowy Vitae Valor.

Grafika promująca #GRAonline

Jak podkreślali sami twórcy, dzięki tej grze można było poznać siebie z innej strony – czasami bardzo zaskakującej, przypomnieć sobie zagadnienia związane z szeroko rozumianym słowem patriotyzm lub na nowo go zdefiniować oraz co istotne, za pomocą gry, można było odkryć historię samego festiwalu. Ważnym aspektem tej aktywności online, był fakt, że w swoim zamiarze gra stawiała na połączenie pokoleń i wejście młodych ludzi w czasy wspomnień swoich rodziców czy dziadków. Jak podkreślali uczestnicy to faktycznie udało się zrealizować: Przeglądając stronę festiwalu z programem natrafiłam na informację o grze online, która będzie w sobotę. Opis wyglądał zachęcająco, zatem zalogowałam się i wspólnie z rodzeństwem wykonałam rożne polecenia. Był to dobry czas, a do zabawy dołączyła się także nasza mama. Cieszę się, że gra nie skończyła się, ale nadal można poprzez wykonanie zadania dodatkowego, brać w niej aktywny udział – przyznaje jedna z uczestniczek festiwalowej zabawy. Przypominamy, że warto odwiedzić fanpage festiwalu, na który można wysyłać zdjęcia, które stanowią kontynuację owego barwnego świata międzypokoleniowej edukacji.

Kadr z filmu „Droga życia”

Sobotni poranek upłynął zatem pod hasłem wspólnej zabawy i kreatywności, natomiast na popołudnie organizatorzy festiwalu przygotowali projekcję dwóch filmów: „Drogę życia” w reż. Emilio Estewez oraz „Idola z ulicy” w reż. Hany Abud – Asad. Pierwszy z zaprezentowanych festiwalowych filmów to dramat z 2010 roku w reżyserii Emilio Esteveza, powstały przy współpracy z jego ojcem Martinem Sheenem. Film opowiada drogę człowieka, który wyrusza w pozornie samotną wędrówkę Szlakiem Świętego Jakuba – Camino de Santiago. Wszystko, to po to, aby zrozumieć sens życiowych doświadczeń przed którymi stanął główny bohater. Obraz Esteveza to obraz człowieka, który chce znaleźć odpowiedź na nurtującego go pytanie: Dlaczego? To także obraz człowieka, który pragnie więcej, poszukuje wartości i sensu w aktualnym według niego, bezsensie wydarzeń, które go spotkały. W końcu to opowieść o tym, że w życiu nie ma przypadkowo spotkanych osób. Każda bowiem sytuacja spotkania drugiego człowieka, wnosi coś w życie i może stać się okazją do głębokiej relacji. Tego właśnie doświadczają bohaterowie obrazu Esteveza, których tylko pozornie nic nie łączy. Okazuje się jednak, że w każdym z nich jest pragnienie znalezienia motywacji do dalszej egzystencji, zrozumienia własnego życia a nade wszystko ponownego zadziwienia się nim.

„Idol z ulicy”, plakat filmu

To doświadczenie zadziwienia się stało się również udziałem bohatera obrazu wybitnego palestyńskiego reżysera Hany Abu – Asada, który w swoim filmie przedstawił historię chłopaka Mohammeda Assafa, na co dzień żyjącego w Strefie Gazy i próbującego jakoś ułożyć sobie tam życie. Nie jest jednak to łatwe. Bieda, życie w strachu nie sprzyja warunkom do normalnego życia a jednak…Wszystko się zmienia, za sprawą udziału w telewizyjnej produkcji. Jak łatwo się domyśleć, wygrana sprawia, że życia chłopaka zupełnie się zmienia. Doświadcza on nowej rzeczywistości wypełnionej sławą a co za nią idzie bogactwem i uwielbienia przez innych. Czy jednak bohater uniesie ten nowy, niespodziewany wymiar swojego życia? Na to pytanie, zapewne znają odpowiedź uczestnicy tej projekcji, która wpisała się w repertuar drugiego dnia trwania X Festiwalu Filmowego Vitae Valor.

www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl

Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.