Dzień 6 – Konflikt społeczny
„Lewiatan” i „Parasite” to tyłu filmów, które zostały zaprezentowano w ramach szóstego dnia Festiwalu. Dopełnieniem dnia była debata prowadzona przez Ewelinę Zamojską i o. Michała Legana. Ich gośćmi byli Klaudia Cymanow – Sosin oraz Tomasz Terlikowski. Przedmiotem dyskusji był oczywiście konflikt, ale tym razem ten rozpatrywany z punktu widzenia społeczeństwa. Debatę rozpoczęło stworzenie swoistego katalogu – przeglądu konfliktów społecznych z którymi aktualnie się borykami. Goście zgodnie stwierdzili, że podstawowym konfliktem, który niemalże od zawsze jest w społeczeństwie, to podział na biednych i bogatych. Drugi wymiar konfliktu to konflikt polityczny. On w tej chwili jest bardzo głęboki, i widzimy go na poziomie agresji, paradoksalnie dotyczy on dwóch partii, które do niedawna, tak bardzo się nie różniły, ale dynamizm zróżnicowania także bańki medialne doprowadził do tego, że te dwie partie i ludzie z nimi związani, ich wyborcy, zaczęli określać się przeciw tym drugim – podkreślił T. Terlikowski, zauważając również, trzeci wymiar konfliktu społecznego jakim jest konflikt medialny. Dziennikarz podkreślił również, że coraz częściej media są mediami tożsamościowymi i same podkręcają konflikt, ponadto redaktor Terlikowski zwrócił uwagę na konflikt, który jest konfliktem wynikającym z faktu innego myślenia o świecie, rozumienia i przezywania świata – konflikt myśli.
Dla Klaudii Cymanow – Sosin konflikt myśli jest to coś naturalnego, co wypływa w ogóle z konfliktu. Podkreśliła natomiast rolę i znaczenia języka a także fakt historyczny, że kiedyś ludzie, którzy ze sobą toczyli czy byli uczestnikami jakiegoś konfliktu społecznego znali się ze sobą, tworzyli jakąś grupą, która zderzała się ze sobą. Dzisiaj konflikt, również za sprawą rozwoju mediów rozciąga się na szerszą ilość osób, które do niego w prosty sposób dołączają – zauważyła. T. Terlikowski odnosząc się do czasów historycznych i porównując dzisiejsze konflikty z minionymi, stwierdził, że kiedyś inną intencję mieli uczestnicy sporów: Nie moralizowaliśmy swoich poglądów kiedyś przyjmowaliśmy, że ktoś się może mylić a my mamy rację, ale to, że ktoś się myli nie wynika, że on jest złym człowiekiem, kłamcą i łajdakiem. W tej chwili bardzo rzadko używamy słowa mylisz się, a (red. zastępujemy go) słowem kłamiesz.
Ciekawym punktem tej debaty była rozmowa o mediach i ich roli we współczesnym świecie. Doświadczamy zmiany i funkcji mediów, są one nie tylko nośnikiem wiadomości i dostarczają nam informacje o świecie, ale dzisiaj są także elementem rozrywki, show, gdyż jest takie zapotrzebowanie. Widz, niejednokrotnie nie chce prawdy, tylko szuka rozrywki, sensacji. Media mają ogromny wpływ na kształtowanie naszych opinii – podkreślili uczestnicy festiwalowej debaty.
Tematami gorącymi, które przekuwają się w konflikty społeczne są na pewno podejście do aborcji, nierówności społecznych czy władzy i jej nadużywania. Uczestnicy zgodnie również zauważyli, że konflikt społeczny zawsze był i na pewno będzie obecny, gdyż to wynika z różnorodności społeczeństwa. Wszystko jednak zależy od naszego stanowiska i podejścia, czy będziemy umieli ze sobą rozmawiać, czy nie będziemy na siłę forsować swoich racji i tworzyli za każdą cenę swoją własną bańkę informacyjną. W końcu czy będziemy w stanie wyjść ze swojego myślenia i bezpretensjonalnie chcieć się zderzyć z poglądami innego, którego nie będziemy już na wstępie oceniać.