Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ
Przewiń
Blog

Do poczytania i nie tylko

Historia Vitae Valor

Historia

Przesłanie Festiwalu V I T A E  V A L O R oparte jest na realizacji jego pierwszych edycji – sięgających początków 2000 roku. To wtedy pojawił się pomysł, stworzenia nie tylko festiwalu, ale także miejsca dyskusji o kondycji człowieka, wkraczającego w nowy wiek. Człowieka zderzającego się z rzeczywistością i z samym sobą. Człowieka przeżywającego swoją egzystencję, zadającego pytania i poszukującego na nie odpowiedzi.

Autorski pomysł Jerzego Świtka – człowieka pasji, od lat związanego ze światem filmu, spotkał się w Tarnowie z wielkim entuzjazmem. Połączone siły od 2003 roku, z tarnowskim Stowarzyszeniem Akademickim „Tratwa” sprawiły, że festiwal zyskał wielu odbiorców. Tym samym stając się przestrzenią spotkania ludzi kultury, którzy w swoich dziełach, realizowali jego idee: ukazanie ludzkiej egzystencji jako wartości opartej na fundamentach moralnych, duchowych czy etycznych.

Festiwal wyrył się w świadomości wielu do tego stopnia, że w chwili jego kilkunastoletniego zamrożenia w 2020 roku pojawił się na nowo w miejskiej przestrzeni. Ta kilkunastoletnia przerwa była czasem ciągłej tęsknoty do filmowej formy dyskusji o rzeczywistości. Rozproszeni studenci wrócili do Tarnowa, skupiając się wokół tarnowskiej Fundacji Alegoria. Znaleźli nowych – z pasją i wiedzą o świecie filmu. Połączyli siły. Wynikiem takich działaniach był X Festiwal Filmowy V I T A E  V A L O R, którego hasłem przewodnim były „Oblicza konfliktu”

www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl

Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.