Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ
Przewiń

Vitae Valor VI

Wtedy to było...

Idea

WIARA, NADZIEJA i MIŁOŚĆ.

Gdy wsadzimy łyżeczkę do szklanki wypełnionej wodą zauważymy pewne złudzenie optyczne
polegające na deformacji łyżeczki. Pod różnym kątem, z różnej perspektywy łyżeczka jest zaskakująco inna, zmienia kształty.
Podobnie jest z ocenianymi przez nas osobami. W różnym kontekście różnie widzimy naszych bliźnich.
Spójrzmy na ludzi oraz ich życiowe doświadczenia poprzez specjalne filtry – wiary, nadziei i miłości.
Do świata bieli, czerni i szarości wkroczy świat trzech ważnych kolorów.

W tym roku to wyróżnienie odbierze Andrzej Wajda, a w programie znajdą się takie obrazy laureata, jak "Popiół i diament", "Wesele", "Ziemia obiecana" i "Człowiek z marmuru". Zaś nagrodę artystyczną Festiwalu za wybitne dzieło o wartościach humanistycznych i artystycznych otrzyma Ryszard Bugajski za film "Przesłuchanie". W bloku prezentacji krótkometrażowych pokazane zostaną filmy zrealizo-wane w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

W zestawie tematycznym "Nie tylko Hollywood" pokazane zostaną obrazy kinematografii egzotycznych: Nowej Zelandii ("Jeździec wielorybów"), Korei ("Wiosna, lato, jesień, zima i... wiosna"), Iranu ("Czas pijanych koni") i Japonii ("Ame agaru"), zaś temat "Oblicza zła" przyniesie filmowe przykłady zła we współczesnym świecie ("Hotel Ruanda", "Miasto gniewu", "Sophie Scholl - ostatnie dni" i "Zło").

Tradycyjnie projekcjom towarzyszyć będą: wręczenie nagrody młodych "Semen" im. Roberta Gucwy, prezentacja laureatów Festiwalu "Stop!" w Skrzyszowie, imprezy dla dzieci i seniorów, wydawanie codziennej gazetki festiwalowej, plebiscyt publiczności na najlepszy film, dyskusje i spotkania z zaproszonymi gośćmi Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna pt.: "Mój świat w czerni i bieli" prezentująca zdjęcia młodych artystów tarnow-skich.

Organizatorem VI Festiwalu Filmowego "Vitae Valor" jest Stowarzyszenie Akademickie "Tratwa", a patronat nad imprezą sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej i Prezydent Miasta Tarnowa, zaś od strony medialnej - miesięcznik "Kino".

W skrócie

www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl

Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.